Prof. Dr. MUZAFER KORKUTI

Home
70 - vjetori i lindjes 17 maj 2006
Parailiret - Iliret - Arberit (shqip)
Parailiret - Iliret - Arberit ( english - summary)
Revista angleze - shqip
Revista angleze - anglisht
Curriculum vitae
Arti shkembor ne Shqiperi - Rock art in Albania
Perfundime - Conclusions

muzafermaj2005.jpg
Prof. Dr. Muzafer Korkuti

shshqiptare13.gif

welcome_24.gif

Mire se erdhet ne faqen tone te intrnetit!
 

TE DHENA TE SHKURTERA BIOGRAFIKE

MUZAFER KORKUTI: Profesor, Doktor i Shkencave, arkeolog i shquar.

           Lindi nė Fterrė. Pasi kreu shkollėn fillore nė fshatin e lindjes, ndoqi mėsimet nė shkollėn shtatėėvjeēare dhe tė  mesme nė Shkodėr. Punoi si mėsues dhe drejtorr I shkollės shtatėvjeēare tė Kuēit nga viti 1954 deri nė vitin 1957.

          Studimet e larta i kreu nė Universitetin e Tiranės, nė degėn e historisė. Ato i pėrfundoi me rezultate shumė tė mira nė vitin 1962. Pėr njė kohė tė shkurtėr ndoqi studimet e larta nė Leningrad ( Petėrburg), por u detyrua t’i ndėrpriste pėr shkak tė  prishjes sė marrėdhėnieve midis dy vendeve. Pasi mbaroi shkollėn e lartė u emrua nė Qendrėn e Studimeve Arkeologjike tė Akademisė sė Shkencave. Gjatė veprimtarisė sė tij 41 vjeēare nė kėtė institucion u specializua nė fushėn e prehistorisė dhe drejtoi gėrmime nė mė shumė se 15 qendra pre e protohistorike. Ka botuar mbi 45 artikuj shkencorė nė revista shkencore nė Shqipėri dhe 34 artikuj nė revista jashtė shtetit. Ėshtė bashkėautor nė disa tekste universitare.,  “Arkeologjia” 1972,”Arkeologjia” 1993, nė tekstin “Historia e Shqipėrisė”, nė botimin “Les Illyriens”, 1985, dhe nė “Historia e popullit shqiptar”, 2003. Ėshtė autor i librit: “Neoliticthum und Chalkolithichum in Albanien”, botuar nė Gjermani, nė vitin 1995. Qė nga viti 1968 deri nė vitin 2002 ka qenė lektor i arkeologjisė nė Universitetin e Tiranės, ndėrsa gjatė viteve 1972 – 1975 nė atė tė Prishtinės.

            Ka dhėnė leksione nė universitete tė ndryshme tė botės, si nė Paris (Francė), Heidelberg dhe Munster (Gjermani),  Romė, Pizė, Bari, Leēe, Bolonjė (Itali),  Athinė e Selanik (Greqi), Vienė (Austri),  Sinsinati (ShBA) etj. Ėshtė pjesėmarrės nė disa dhjetra simpoziume dhe kongrese ndėrkombėtare.  Ėshtė drejtor i Institutit tė Arkeologjsė nga viti 1998 deri 2005, kryeredaktor i revistės “Iliria” (1971 – 2003) dhe anėtar korrespondent i Institutit Arkeologjik Gjerman, 1986.

(Marre nga maketi "Enciklopedia e Kurveleshit" (Fterra)

line01.gif

mjeshter2.gif

muzo320.jpg
Presidenti Moisiu duke vendosur dekoraten

Presidenti Moisiu 

dekoron

Prof. Dr. Muzafer Korkuti

me urdhrin

"Mjeshtėr i Madh".

Me kėtė motivacion:

"Pėr kontribut tė veēantė nė zhvillimin e pėrparimin e arkeologjisė shqiptare, studimet arkeologjike dhe formimin e brezave tė arkeologėve tė rinj".

Tiranė, 7 qershor 2006

lineee027.gif

diplome.jpg

INSTITUTI ARKEOLOGJIK I AMERIKĖS

Ky dokument vėrteton se

Muzafer Korkuti

Ėshtė bėrė anėtar korrespondent i

INSTITUTIT ARKEOLOGJIK TĖ AMERIKĖS

me vendim tė Kėshillit tė 8 janarit 2010

nė vlerėsim tė diturisė dhe arritjeve tė mėdha nė fushėn e arkeologjisė

Nė dėshmi tė sa mė sipėr, Presidenti ka vėnė kėtu firmėn e tij

C. Brian Rose, President

Letra shoqėruese, ndėr tė tjera, shkruan:

I dashur Prof. Korkuti,

Kam kėnaqėsinė t’ju vė nė dijeni se  Instituti Arkeologjik i Amerikės ju ka zgjedhur si Anėtar Korrespondent i Institutit. Ēdo vit IAA pėrzgjedh arkeologė tė shquar jashtė Shteteve tė Bashkuara dhe Kanadasė si anėtarė korrespondentė, dhe emėrimi juaj ėshtė miratuar nga Kėshilli i IAA nė mbledhjen tonė vjetore nė fillim tė janarit 2010.

Ēdo Anėtar Korrespondent ėshtė dikush qė ka arritur famė tė mirėnjohur nė disa degė tė arkeologjisė, ose nė shkencat dhe artet qė lidhen me tė, pėrfshirė fushat e edukimit, ruajtjes dhe muzeumet.

Anėtarėve korrespondentė u jepen privilegjet e anėtarėsimit tė pėrjetshėm nė IAA ...

C.Brian Rose

Profesor James B.Pritchard i Arkeologjisė Mesdhetare,

Universiteti i Pensilvanisė;

President, Instituti Arkeologjik i Amerikės

lineee027.gif

Pjesė nga emisioni i Radiotelevizionit Shqiptar “ Akademiku arkeolog Prof. Dr. Muzafer KORKUTI” - prill 2009